Medijapan (MDF) predstavlja ploču sačinjenu od vlakana srednje gustine bukve, jele, smreke ili lesa sa dodatkom polimernih smola. Zahvaljujući homogenoj i veoma finoj strukturi medijapan ima i veću tvrdoću i otpornost na vlagu pa se može obrađivati poput drveta, na tradicionalan način. Imamo sirovi MDF i jednostrano oplemenjen belom folijom. I kod jedne i druge vrste medijapana neophodno je uraditi završnu obradu, kako bi se postigla odgovarajuća, željena dekorativna površina. Pod završnom obradom ploča podrazumevaju se farbanje, furniranje ili oblaganje PVC folijom. U proizvodnji nameštaja u upotrebi su debljine od 6, 8, 10, 16, 19 i 25 mm. Ploče manjih debljina (6, 8, 10 mm) su pogodne za savijanje do određenih granica i uglavnom se one koriste za izradu detalja na krivim površinama.
Najčešće se koriste u proizvodnji elemenata nameštaja, kao frontovi u kombinaciji sa univerom, retko u proizvodnji kompletnog nameštaja.
Kod završne obrade materijala koji je u sirovom stanju potrebno je primeniti postupak farbanja, gde imamo veliki broj nijansi boja (pogledajte RAL ton kartu, kao i neke od često korišćenih dezena boja, ispod). Materijal može ostati u mat završnoj obradi ili pak primeniti odgovarajući stepen sjaja na njemu i dobiti moderan izgled kuhinje.
Mogući oblici kuhinjskih frontova:
- MDF bojen poliuretanskim bojama
- Furnirani MDF
- MDF presvučen PVC folijom
1.
2.
Furnir je zapravo “list” drveta debljine oko 1 mm i služi za furniranje medijapana, ređe iverice. Furniranje podrazumeva lepljenje furnira na ploču pod pritiskom i temperaturom, posle čega je ploča spremna za dalju obradu (farbanje/lakiranje).
3.